Více informací o instalaci Squeaku
Na učebnách FIT VUT v Linuxu, s využitím předinstalovaného Squeaku (NE ZCELA AKTUALNI, raději přejděte na další bod):
Přebootněte do Linuxu, spustte X (startx) a v xtermu zadejte squeak. V KDE menu squeak najdete pod Shared->Applications->Squeak. Při prvním spuštění se vám squeak nainstaluje do ~/.squeak (něco kolem 15M).
Při každém dalším spuštění se vám spouští vaše instalace v ~/.squeak. Chcete-li vše zapomenout a začít znova, smažte ~/.squeak.
Chcete-li si Linuxový Squeak na učebně FIT nainstalovat jinam než do ~/.squeak (třeba proto, že chcete mít více nezávislých instalací pro různé pokusy), postupujte takto:
- Přebootněte do Linuxu.
- Vytvořte si nějaký adresář a vlezte do něj.
- Zadejte příkaz squeaksetup.
- Tím je Squeak nainstalován a od teď ho můžete kdykoliv spustit příkazem ./startsqueak v příslušném adresáři - je to skript, který si můžete sami upravit (zadat squeaku nějaké další parametry atd).
Kdekoliv (na učebně, doma, ...) v Linuxu i ve Windows:
Stáhněte si z ftp://st.cs.uiuc.edu/pub/Smalltalk/Squeak/current_stable/ nejnovější Squeak.zip, SqueakV3.sources.gz a virtuální stroj pro vaši platformu z příslušného podadresáře. Vše rozbalte v jednom adresáři a spusťte squeak.
Pro kontrolu: V adresáři Squeaku musí být minimálně tyto soubory (jde o klasický čtyřsouborový Smalltalk):
- Squeak3.?-????.image
- Squeak3.?-????.changes
- SqueakV3.sources
- Squeak.exe nebo squeak
- (plus případně nějaké to dll, .so apod ...)
První dva soubory musí být pro každou "instalaci" znovu nakopírovány, ukládají se do nich změny. Ostatní soubory mohou být sdílené (v Linuxu to lze vyřešit symlinkem na sdílené SqueakV3.sources a umístěním spustitelného souboru squeak někam, kde se to najde; totéž platí pro případné sdílené knihovny)
První spuštění Squeaku. Squeak jede, co teď?
- Menu(1. tl. myši na ploše)->Appearance-Fullscreen on. Můžete na nějakou dobu zapomenout na hostielský OS.
- Přečtěte si text v otevřeném okně, hrajte si.
- Pokud nic nechápete, nevíte kam co napsat, nevadí, je to normální. Každý Smalltalker tím jednou prošel. Ćasem se to srovná, je třeba si o ovládání Smalltalku a o prezistenci objeků ve Smalltalku něco přečíst, případně dávat velmi dobý pozor na přednáškách.
- Pokud vás vyděsilo, že Squeak nevypadá takzvaně seriózně, nenechte se zmýlit prvním dojmem. Squeak je rozšířená verze Smalltalku-80, žádná primitivní hračka pro děti!
Speciální distribuce Squeaku vhodná pro výuku - NEAKTUÁLNÍ, IGNORUJTE
Prozatím je pouze na serveru merlin a instaluje se vam automaticky v linuxu na učebnách FIT. Chcete-li (a to se se vřele doporučuje) tutéž distribuci provozovat i jinde (jak v Linuxu, tak ve Vihňous), okopírujte si následující soubory (platformově nezávislé) a nahraďte jimi standardní soubory se stejnými příponami (image a changes), získané z oficiálních míst:
- merlin.fit.vutbr.cz:/usr/local/share/smalltalk/Squeak/Squeak3.6-5429-but-fit.changes
- merlin.fit.vutbr.cz:/usr/local/share/smalltalk/Squeak/Squeak3.6-5429-but-fit.image
[platformově závislé záležitosti pro pokročilé doplním později....]
Doporučené dodatky a vylepšení standardního squeaku
Je to na SqueakMap, dostupné pomocí PackageLoaderu (kpokud jste na internetu)
- Czech Keyboard + nějaké ISO-8859-2 fonty
- OSProcess
- KomHTTPServer
- Seaside
- HTTPView
- .NET bridge
- Java serialization
- RemoteSmalltalk
- konce řádků v textových souborech podle hostitelském systému - provedte tuto modifikaci: FileStream classconcreteStream ^CrLfFileStream (pozor, v některých situacích to může dělat potíže, rozhodně je to hack pro pokročilé a to jen při zvláštních příležitostech)
Inspirace pro experimenty - pozor, netestováno, jen pro daredevils:
Vladimír Janoušek (http://www.fit.vutbr.cz/~janousek/)