View this PageEdit this PageUploads to this PageHistory of this PageTop of the SwikiRecent ChangesSearch the SwikiHelp Guide

Rozbor témat IMS-11/12 (!!!! ve výstavbě...)

Obecné pokyny pro zpracování projektů:



1. Knihovna pro kombinovanou simulaci

Navrhněte a implementujte knihovnu pro kombinovanou simulaci, kde diskrétní část je řešena kalendářem událostí (řízení událostmi, není nutno implementovat přepínání procesů) a spojitá jednoduchou numerickou integrační metodou (např. Eulerovou). S použitím knihovny implementujte dva demonstrační modely:

2. Knihovna pro vnořenou simulaci

Navrhněte a implementujte diskrétní simulační knihovnu řízenou kalendářem událostí (není nutno implementovat přepínání procesů), která umožňuje vnořenou simulaci, tj. možnost v kterémkoliv stavu simulace instancovat další (vnořený) simulátor, který vykoná nějakou činnost a předá výsledek nadřazené simulaci. Činnost knihovny demonstrujte na vhodně zvoleném problému, např. z oblasti řízení procesů.

3. Simulátor P/T Petriho sítí

Navrhněte a implementujte simulátor interpretující zadaný vstupní model ve formě P/T Petriho sítě, kde uvažujete možné omezení kapacity míst, kapacity hran, pravděpodobnosti přechodů, priority přechodů, časování přechodů s konstantním a generovaným časem (jedno rozložení dle výběru). Zadání modelu proveďte například programově vytvořením datových struktur (žádné specializované jazyky a překladače). Činnost simulátoru demonstrujte na příkladě, který bude obsahovat všechny zadané prvky sítě.

4. Simulátor číslicových obvodů

Navrhněte a implementujte simulátor číslicových obvodů složených z hradel AND, OR, NAND, NOR, NOT. U všech hradel jednoho typu (např. AND) předpokládejte jednotné zpoždění na blocích, které bude centrálně v programu zadané. Vstupní model zadávejte ve formátu jednoduchého NETLISTu. Výstupem simulátoru budou grafické průběhy vnitřních stavových veličin (výstupů na hradlech, globálních vstupů) v čase. Grafický výstup lze provést s použitím libovolného externího programu. Činnost simulátoru demonstrujte na sadě příkladů, kde budou zahrnuty kombinační i sekvenční obvody (lze nahradit jedním příkladem demonstrujícím aplikaci s konečným automatem).

5. Simulátor výrobního systému

Navrhněte a implementujte vlastní diskrétní simulátor výrobního systému tvořeného výrobními linkami s frontami a výrobními operacemi. Operace mohou k provedení vyžadovat skladovou zásobu zvoleného typu materiálu. Inspiraci hledejte na Internetu pod heslem Resource Constrained Project Scheduling – cílem projektu ovšem není plánování, pouze simulace průběhu nastaveného výrobního plánu. Vzorové příklady lze najít pod heslem PSPLIB. Výstupem simulátoru budou informace o průběhu výroby (starty a konce operací), vytížení linek, časovém průběhu spotřeby materiálu a celková doba výroby.

6. Aplikace celulárních automatů v biologii

Najděte a prostudujte článek o modelu bilogického systému řešeného prostředky celulárních automatů. Navrhněte a implementujte simulátor celulárních automatů. Prostředky vlastního simulátoru realizaci modelu ze zvoleného článku. Experimentálně ověřte výsledky článku, navrhněte a realizujte vlastní experimenty s modelem a srovnejte výsledky.

7. Implementace modelu založeného na metodě Monte-Carlo

http://en.wikipedia.org/wiki/Monte_Carlo_method
Najděte zajímavý problém ze sekcí Physical sciences, Engineering nebo Computational Biology, a ten implementačně realizujte. Inspirujte se články na toto téma, kde můžete provést vlastní re-implementaci modelů a jejich ověření.

8. Model prostředky jazyka Simula 67

Prostudujte jazyk Simula 67 a jeho implementaci pod názvem cim (je dostupná na merlin.fit). Implementujte netriviální model SHO. Model velmi podrobně zdokumentujte a vytvořte simulační studii problému (viz dokumentace projektu).

9. Model stochastického procesu

Zvolte si trojici různých reálných stochastických procesů (příchody transakcí, doby zpracování, doby trvání nějakého jevu v počítači s prvky stochastičnosti). Proveďte zdokumentované měření jevu (intervaly mezi příchody a podobně) do podoby souboru dat. Aproximujte soubor dat analytickým vyjádřením v podobě volby konkrétního pravděpodobnostního rozložení a jeho parametrů. Proveďte test vhodnosti (Pearsonův test dobré shody) vašeho analytického vyjádření. Inspirujte se BP J. Liptáka: http://www.fit.vutbr.cz/study/DP/rpfile.php?id=11737

10. Model zvoleného SHO

Zvolte si problém s prvky SHO k modelování a provedení simulační studie. Vyhněte se modelům veškerých stravovacích a zábavních zařízení. Model musí obsahovat alespň dva typy různých procesů, které spolu nějakým způsobem kooperují (synchronizují se). Zpracujte simulační studii.

11. Model SHO s prvky plánování a řízení

Zvolte si problém s prvky SHO k modelování a provedení simulační studie. Důležitým atributem modelu musí být v čase proměnlivý počet obslužných linek a jejich parametrů (kapacit, rozložení doby obsluhy a podobně). Inspirujte se například problémem plánování lidských zdrojů na různé činnosti, kde každý zdroj může například na omezenou dobu zvýšit svoji produktivitu za cenu zvýšených nákladů. V simulační studii se zaměřte na ekonomičnost různých strategií řízení výrobních zdrojů (linek). Vazba na reálnou situaci není vyloženě nutná, ale velmi vítaná.

12. Model fiktivní logistické firmy

Navrhněte si logistickou firmu s jednou řídicí centrálou, N pobočkami pro vstup a výstup zásilek a M vozidly pro převážení zásilek mezi pobočkami, případně z poboček do centrály a naopak. Pobočky nechť odpovídají větším městům v ČR. Navrhněte si reálně vypadající stochastické procesy příchodů zásilek na pobočky a reálně vypadající destinace zásilek. Model koncipujte jako SHO. Ve své simulační studii se zaměřte na různé strategie (ty si navrhněte) řízení firmy vedoucí, různé kritické stavy systému (např. předvánoční nákupy) a vysledné chování systému. Vazba na reálnou firmu není nutná, ale vysoce vítaná.

Link to this Page