Zadání projektů IMS pro akad. rok 2024/25
Úvod
Cílem projektů do IMS je prakticky procvičit látku probíranou na přednáškách, případně látku převyšující osnovy přednášek. V plánu democvičení je počítáno se seminářem speciálně zaměřeným na řešení projektů.
Probiha aktualizace
Prostudujte moje velmi historické komentáře:
Řešitelé
Projekty jsou koncipovány jako zadání pro dvou-členné týmy studentů nebo pro jednotlivce. Pro jednotlivce ovšem není žádná úleva v kvalitě a rozsahu zpracování projektů. Týmy pro projekt se evidují ve WISu.
Jeden student z týmu bude vystupovat jako zástupce týmu. Ten bude projekt přihlašovat ve WISu a projekt koncem semestru odevzdávat. Prosím, abyste toto opravdu dodrželi.
Témata projektů
- Nové: Témata projektů IMS 2024/25
- Témata projektů IMS 2023/24
- Témata projektů IMS 2022/23 - Svět v kontextu války
- Témata projektů IMS 2021/22 - Postcovidová doba
- Témata projektů IMS 2020/21 - Epidemie a katastrofy
- Témata projektů IMS 2019/20 - Uhlíková stopa
- Témata projektů IMS 2018/19
- Témata projektů IMS 2017/18
- Témata projektů IMS 2016/17
- Povinná struktura dokumentace
- Je tu možnost vytvořit si vlastní téma, pokud budete akceptovat následující pravidla:
- Téma je naprosto odlišné od vyhlášených okruhů. Téma vyjadřuje váš konkrétní zájem o nějakou problematiku modelování a simulace. Téma si studenti vymyslí samostatně (není to tudíž postoj "nelíbí se mi žádné z vyhlášených témat, proto mi vymyslete jiné").
- Vlastní téma není způsob rezervace, případně zajištění si jednoho z vyhlašovaných okruhů.
- Volbu tématu budete osobně/e-mailem konzultovat se cvičícím (dr. Hrubý).
- Uzávěrkou konzultace vlastních témat je okamžik přiřazení témat skupinám. Tudíž nelze požadovat vlastní téma potom, co obdržíte přidělené téma (nelze se tak dodatečně vyrovnávat s přiděleným tématem, které se vám nelíbí).
- Výsledkem konzultace může být: schválení tématu, modifikace tématu, zamítnutí tématu.
- Berte tento option jako bonusový přístup cvičícího k zadávání témat, který nelze vymáhat a cvičící má právo téma zamítnout bez udání důvodu.
- Řešitelé se zamítnutým tématem se stávají standardními řešiteli, kterým je přiděleno standardní téma.
- Řešitelé se schváleným tématem zašlou na e-mail cvičícího popis svého zadání. Je to velmi praktické a doporučeníhodné, neboť takto archivované zadání může pomoci v diskuzích na závěr semestru, zda-li něco bylo/nebylo řešeno v projektu korektně.
Řešení projektu
- studenti řeší projekty v rámci týmu, nepřipouští se žádná spolupráce mimo tým
- převzaté části z jiných děl jsou korektně citovány tak, aby bylo možné jednoznačně rozpoznat vlastní práci studentů a převzaté texty/programy jiných autorů
- pokud by mělo dojít v týmu během řešení k neshodám a nespolupráci, pak lze odevzdat projekt individuálně (s patřičným vysvětlením situace). V takové situaci je ovšem velmi důležité zdůraznit, že pro jednotlivce není žádné úlevy v ohledu náročnosti a kvality zpracování jeho individuální práce.
Konzultace, komunikace (čtěte pozorně!!!):
- doporučuji formou fóra ve WISu - pak vaše otázky a mé odpovědi inspirují i ostatní
- vyhrazuji si právo neodpovídat na e-mailové dotazy
- osobní konzultace preferuji v dopoledních hodinách 10:30-11:30.
- z časových důvodů nemůžu na projekty vypracovávat recenze. Své hodnocení budu vysvětlovat výhradně při osobní návštěvě. E-mailem nikdy
- ze zkušností s minulými roky (a bohužel i z důvodu úpadu zájmu studentů o samotné studium) jsem nucen formulovat několik zakázaných otázek na konzultacích:
- co znamená moje téma projektu? Implicitní odpověď: studujte literaturu a zdroje na Internetu. Témata nejsou nedohledatelná v literatuře. Pokud s touto otázkou někdo přijde pár dní před odevzdáním, tak rozhodně nedělá na opravujícího dobrý dojem.
- co mám v projektu dělat? Implicitní odpověď: prostudujte tématiku a pokuste se do řešení vložit maximum svého vlastního přínosu a úsilí. Nelze každému navrhnout jeho způsob řešení na míru.
- jak mám projekt dělat? Implicitní odpověď: co nejlépe. Pamatujte na zaměření předmětu: vyrobte počítačový nebo matematický model a experimenty ho zkoumejte. Napište o tom inženýrskou zprávu.
- jak mám projekt udělat, abych dostal plný počet bodů? Implicitní odpověď: co nejlépe. Tato otázka je naprosto zavrženíhodná a student by ji neměl nikdy vypustit z úst.
- je toto mé zpracování v tomto okamžiku dostatečné na to, abych dostal plný počet bodů? Implicitní odpověď: odmítám nahlížet na rozpracovaný projekt a slibovat budoucí hodnocení. Projekty odevzdejte a já je ohodnotím.
- přípustný formát konzultace je: prostudoval jsem tuto .... literaturu a toto .... jsem o problému pochopil (případně, toto ... nechápu, protože ...). Promyslel jsem řešení a napadly mě tyto možnosti a hypotézy.... Jsou správné? Domnívám se, že tato ... je nejvhodnější. (cvičící to vyslechne, se studentem probere a dojdou k dalšímu postupu).
Odevzdání projektu
- ve WISu je určen termín odevzdání projektu
- po termínu odevzdání již nebudou další projekty přijímány k hodnocení (!!!)
- všechny odevzdávané soubory budou zabaleny a zkomprimovány jedním z těchto způsobů: (pokud bude odevzdán projekt jiným způsobem, nebude hodnocen a nebude žádné náhrady!!!)
- formátem .zip tak, že na merlinovi bude rozbalitelný programem unzip
- formátem .tar.gz tak, že na merlinovi bude rozbalitelný programy tar a gunzip
- POZOR !!! Jiné archivační programy se nepřipouští (hrozí 0 bodů!!! )
- soubor bude pojmenován číslem okruhu, loginem zástupce týmu+loginem druhého řešitele+odpovídající extension dle typu archivátoru (tedy YY_xlogin1_xlogin2.zip nebo YY_xlogin1_xlogin2.tar.gz, kde YY je číslo okruhu)
- podle možností budou projekty hodnoceny průběžně v pořadí, v jakém byly odevzdávány. Lze tak mít hodnocení ve značném předstihu. Po termínu odevzdání už nebude na pořadí odevzdávání brán zřetel.
Obsah odevzdávaného archívu
- soubory se zdrojovými texty programů
- dokumentace ve formátu PDF (POZOR !!!! Jiný formát se nepřipouští)
- makefile
- další soubory důležité pro běh programu
Použití programovacího jazyka
- po četných zkušenostech s programy studentů, které obvykle fungují výhradně na notebooku jejich autora, jsem nucen zavést striktní omezení
- připouští se pouze jazyky C/C++
- DǓLEŽITÉ !!!!
- program bude otestován na spustitelnost a korektní běh na počítači merlin.fit.vutbr.cz
- bude opatřen makefilem, který zajistí přeložení (make) a spuštění (make run) programu
- tým je povinnen otestovat svůj program před odevzdáním! Pokud nebude odevzdaný projekt takto přeložitelný/spustitelný, bude projekt hodnocen 0 body.
- opravdu každý má možnost si svou práci před odevzdáním zkontrolovat, proto je situace "odevzdam->nefunguje->chci opravit a znovu odevzdat" absolutně nepřípustná.
Hodnocení
- Opravující striktně předpokládá, že řešitelé-studenti si ostře uvědomují případných následků při nedodržení podmínek zpracování/odevzdání svých projektů (tzn. nezískání zápočtu a s tím související následky).
- pokuste se odevzdat co nejdříve
- projekty budu hodnotit průběžně, tzn. projekty odevzdané v předstihu budou hodnoceny přednostně
- z kapacitních důvodů není možné podávat vysvětlení hodnocení e-mailem. Diskuze nad hodnocením bude možná výhradně při osobní návštěvě v době, která bude ještě upřesněna.
- Opravující má práva povolat tým k vysvětlení projektu. Pokud libovolný z účastníků týmu není schopen důvěryhodně práci vysvětlit, může být tento hodnocen 0 body z projektu. V oprávněných případech může být celý tým hodnocen 0 body z projektu, pokud členové týmu nejsou schopni důvěryhodně vysvětlit svou práci a dosažené výsledky.
Struktura bodového hodnocení
- Za projekt je možno získat až 20 bodů. (Dalších až 10 na půlsemestrálce, tzn. celkem ze cvičení 30. Na zápočet je potřeba alespoň 10 bodů)
- Pokud je v projektu nějaká zásadní vada (např. značně nevalidní model, nefunkční program, nepřeložitelný program, nedodržení formálních náležitostí projeku, plagiátorství), je opravující oprávněn hodnotit projekt 0 body bez ohledu na další části projektu. Typicky se jedná o tyto jevy:
- Model je nevalidní tak, že to pozná i laik.
- Model/program je nepřeložitelný, nedokončený nebo nefunkční. Obzvlášť pochybný je projekt prezentující výsledky z evidentně nefunkčního modelu.
- Nejsou dodrženy formální náležitosti projektu (jako např. formát souboru, programací jazyk).
- Některá část projektu zcela chybí nebo nedosahuje minimálních požadavků (není dokumentace nebo je triviální, případne je dokumentace, ale chybí model).
- Bodové hodnocení (bude časem konkretizováno s ohledem na jednotlivé okruhy):
Zápočet
- dle anotace IMS je zápočet udělen studentům, kteří v rámci semestru nasbírají alespoň třetinu možných bodu (tzn. 10 a více)
- není umožněno žádné opravování projektů!
Morální poklesky, zápočet:
- studenti recyklují řešené projekty z minulých let, proto jsme také nuceni jaksi inovovat
- úspěšně vypracovaný projekt je předpokladem pro udělení zápočtu do IMS
- veškeré formy plagiátorství budou hodnoceny 0 body pro absolutně všechny zúčastněné, odejmutím zápočtu a možná i přestupkovou komisí
- až na velmi speciální výjimky se nepřipouští jakékoliv spojování projektu do IMS s projektem do libovolného, byť příbuzného, předmětu.
Archiv