View this PageEdit this PageUploads to this PageHistory of this PageTop of the SwikiRecent ChangesSearch the SwikiHelp Guide

SIN 2006/7

Předmět je postaven na základech, tvořených kybernetikou, modelováním, umělou inteligencí a simulací. Klade důraz na celkový přehled a vzájemné souvislosti, do jemnějších detailů jde jen tam, kde je to nutné, případně vhodné pro realizaci projektu. Jde o vybrané partie softcomputingu, multiagentních systémů a robotiky. Znalost funkcionálního a logického programování, reprezentovaného jazyky LISP a Prolog, typickými pro umělou inteligenci, je doplněna seznámením se s dynamickým objektově orientovaným jazykem stejné úrovně, s jazykem Smalltalk. V rámci projektu je pro modelování inteligentních komponent použit hierarchický modelovací formalismus DEVS (Discrete Event Systems Specification), přímo vycházející z teorie systémů. Smyslem projektu je ověřit schopnost studentů modelovat a experimentálně ověřit inteligentní chování, což jsou aktivity obecně vyžadované při návrhu a realizaci jakýchkoliv umělých inteligentních systémů. Další techniky modelování, simulace, návrhu a umělé inteligence jsou probírány detailněji v rámci dalších specializovaných předmětů.


Aktuální informace k předmětu a podklady k přednáškám.

25.9. Úvod. Inteligentní systémy, filosofické otázky, souvislosti.
verze 2005 (ignorovat organizacni udaje a info o projektu)
2.10.
9.10
Diskrétní modelování, na simulaci založený návrh inteligentních systémů - teorie, příklady, software
Úvod, DEVS, CoupledDEVS, DEVS-alt (1-22), DEVS-shrnutí, simulace, SmallDEVS demo
16.10.
23.10.
Základy softcomputingu, soft komponenty inteligentních systémů
Fuzzy logika, I-DEVS,
Neuronové sítě, Backpropagation, Genetické algoritmy, Info k projektům
30.10. Teorie her, racionální rozhodování [dr. Hrubý]
6.11. Zpětnovazební učení (reinforcement learning) a jeho aplikace. Kniha o RL
13.11.
E104-E112
15.00-16.50
Agentní architektury
Agents (Agents2), Agent architectures - BDI a Subsumption arch.
20.11 Robotické systémy (verze z roku 2005) [dr. Orság]
27.11. Na modelování a simulaci založený vývoj inteligentních systémů - praktické informace k projektu
4.12. Moderní plánovací algoritmy [dr. Zbořil ml.]
11.12. Biometrické systémy [dr. Drahanský]
18.12. Multiagentní systémy, komunikace agentů [dr. Zbořil ml.]

Projekt

Modelování a simulační ověření jednoduchého inteligentního systému v simulačním prostředí SmallDEVS + dokumentace. Projekty budou řešeny ve dvojicích.

Jako první krok je vhodné se seznámit s dynamickým jazykem Smalltalk. Ideální postup je ten, že si Smalltalk nainstalujete (verzi 3.8full), přečtete si Have You Considered Smalltalk? a podrobně si projděte tutorial Smalltalk for Everyone Else, případně výborný text Smalltalk Overview (pocinaje sekci "The Smalltalk Development Environment" je tam velmi podrobne popsana prace s vyvojovym prostredim). Jako pomůcku lze doporčit Rychlý úvod pro znalce Javy nebo C++, případně Smalltalk for LISPers. Zkuste si základní obraty v prostředí Smalltalku podle toho návodu (je to domácí úloha za 0 bodů do jiného předmětu, výsledek mi NEPOSÍLEJTE). Doporučuji prolistovat úvod do smalltalku, který k dispozici přimo ve Squeak3.8full.image. Při programování je vhodné průběžně používat referenční manuály pro jazyk a knihovnu tříd. Lze také využít alfa verzi studijní opory pro předmět IST a informace k předmětu IST.

Dalším krokem je seznámení se s prostředím SmallDEVS. Squeak image se SmallDEVSem si stáhěte z webové stránky SmallDEVSu. Některé důležité aspekty modelování jsou popsány v dokumentu K metodice modelování ve SmallDEVS.

Třetí krok je realizace inteligentní komponenty ve vhodném prostředí. K inspiraci použijte I-DEVS a VLAB, gaDEVS (přečtěte si README a pokuste se o lepší návrh) a RL-demo (součást SmallDEVSu), popřípadě PyRo. Inspirujte se dále jakýmkoliv relevantním softwarem otevřeně dostupným na webu. I jen pouhé přepsání existujícího inteligentního softwaru do Smalltalku a zajištění konformity se SmallDEVSem + demo funkčnosti je plně postačující.

V dokumentaci popište podstatu vašeho projektu, způsob řešení, výsledky, návod k použití a uveďte veškeré zdroje, ze kterých jste čerpali. Odevzdejte vše zazipované v souboru pojmenovaném podle vzoru KLICxjmeno01xjmeno02.zip (KLIC je FUZZY, NN, GA, RL nebo něco podobného). Uvnitř bude vyexportovaný software (.sar, .st), dokumentace v pdf a README (holý text) se stručným návodem na instalaci a spuštění (prodrobnosti budou dokumentaci v pdf) a s vaším vlastním sebehodnocením podle schématu z následujícícho odstavce (každý bod v procentech, s případným krátkým komentářem).

Hodnotit se bude (1) míra použitelnosti vytvořeného softwaru pro tvorbu inteligentních systémů použitelných ve výuce i výzkumu, (2) srozumitelnost a smysluplnost dokumentace ve smyslu podpory bodu 1, (3) kvalita zpracování. Celkové hodnocení může být korigováno vyučujícím v závislosti na (ne-)serióznosti vašeho vlastního sebehodnocení.

V případě, že se členové týmu na projektu podíleli nestejnou měrou, dodejte v README také informaci o prcentuálním podílu jednotlivých členů na výsledku.

Před odevzdáním si ověřte načtením do čerstvého image z webu SmallDEVSu, zda je váš software podle vašeho návodu nainstalovatelný a zda je plně funkční.

Odevzdejte do 4.1.2007. Odevzdání provede jen JEDEN člen za celý tým.

Konzultace, diskuse:


Zkouška


Reklamace - 8.2.2007 15:00 - 16:00





SIN 2005/6

MSZ

Link to this Page