Projekt SIN
Zadání projektu
Varianty zadání (jde o individuální projekt, přípustný je i dvoučlenný tým s jasně definovaným podílem členů na řešení, a to za předpokladu, že výsledek odpovídá práci 2 lidí - nutno konzultovat s vyučujícím):
- Řízení simulovaného systému vytvořené pomocí nástrojů pro průmyslovou automatizaci nebo robotiku (4diac, PowerDEVS, Node-RED, OpenPLC, ROS apod.) - realizace s využitím dostupných existujících i vlastních komponent plus dokumentace.
- Libovolným způsobem simulujte prostředí se senzory a aktuátory (pomocí SUMO, Gazebo nebo jiného robotického simulátoru, OpenAI, HOME-IO nebo vlastním simulátorem), komunikující vhodným protokolem (ROS2, MQTT, modbus-tcp, ...).
- Vytvořte kontroler ve 4diac, PowerDEVS nebo beremiz/openplc nebo NodeRED, nebo jinak (nemusí nutně využívat AI).
- Libovolným způsobem (například NodeRED dashboard) realizujte HMI/SCADA pro sledování/nastavování vybraných proměnných
- Netriviální knihovní funkční blok pro 4diac/FORTE nebo PowerDEVS nebo NodeRED a demonstrační aplikace, která kompletně otestuje funkcionalitu vytvořeného FB, plus dokumentace.
- Může jít o komunikační blok pro komunikaci s vybranými senzory, aktuátory, databázovými a SCADA systémy (vč. Domoticz, Home Assistant, ...), IoT sítěmi, simulátory (např. SUMO/TraCI, Gazebo, ...), s robotickou platformu (ROS2, YARP).
- Může jít o propojení např. s FIPA agenty (JADE).
- Může jít o implementaci softcomputing komponenty (fuzzy regulátor, neuronová síť apod.).
- Může jít o komponentu inspirovanou obdobnou komponentou z jiného vývojového nástroje (např. z openPLC).
- Tutorial (demonstrační aplikace, případová studie) vybraného opensource nástroje pro modelování, simulaci a generování kódu pro řídicí systémy.
- Prakticky otestujte vybranou technologii pomocí vhodně navržené a realizované aplikace (simulace) a sepište zprávu/tutorial s uvedením všech zdrojů. Musí jít o originální aplikaci, v případě inspirace existujícími je nutné vysvětlit odlišnosti.
- Robotická nebo multirobotická aplikace v simulovaném prostředí.
- Vyberte vhodný robotický simulátor (uvažujte například jednoduché mobilní roboty vybavené vhodnými senzory) a vytvořte řídicí software pro simulované roboty libovolnými prostředky.
- Alternativní (lepší, detailnější, nové) zpracování některého z témat, která jsou nebo by mohla být probíraná v tomto předmětu.
- Váš návrh konzultujte s vyučujícím. Doporučená témata: ROS2, YARP, vizuální nástroje pro návrh robotických a jiných inteligentních systémů.
Pokyny k odevzdání a prezentaci
Pokyny k odevzdání dokumentace: Rozsah není určen, hodnotí se srozumitelnost a úplnost.
Pokyny k odevzdání software (je-li software součástí projektu): Vytvořte skript INSTALL, který automaticky stáhne z webu a nainstaluje potřebný software na PC v učebně. Skript BUILD připraví systém ke spuštění na základě vašich zdrojových textů (obvykle provede kompilaci). Skript RUN spustí vytvořené dílo. Alternativně připravte makefile tak, aby se výše uvedeno efektu dosáhlo příkazy make install, make, make run. Pokud z nějakého důvodu nelze provést automatickou instalaci výše uvedeným způsobem, popište jiný způsob instalace a zprovoznění v README.
Za celý tým projekt odevzdá jeden pověřený člen. Odevzdání projektu proběhne přes informační systém FIT. Odevzdají se všechny soubory zazipované v jednom archivu s názvem podle vzoru:
n-xjmeno1-xjmeno2-xjmeno3-xx-yy-zz.zip
příklad:
1-xjmeno1-xjmeno2-xjmeno3-33-33-33.zip
Název obsahuje číslo varianty zadání, abecedně seřazené loginy autorů a jejich procentuální podíly na výsledku (jejich součet je 100 nebo 99).
Kdo žádá o uznání bodů z minulého pokusu absolvovat předmět, odevzdá svůj tehdejší projekt v novém archivu s názvem xjmeno-rokPuvodnihoOdevzdaniProjektu-dosazeneBody.zip, tj. např.
xstudent00-2009-15.zip
Projekt musí být demonstrován. Demonstrace projektu proběhne v určené učebně na vlastním notebooku, případně telekonferenčně.
Link to this Page