View this PageEdit this PageUploads to this PageHistory of this PageTop of the SwikiRecent ChangesSearch the SwikiHelp Guide

tmp-projekty1112

Uznáno z loňska

Studenti, kteří byli v minulém roce hodnoceni 15 a více body z projektu se mohou přihlásit do této varianty a budou jim (v určitém okamžiku najednou) přiděleny loňské body. Tito studenti pochopitelně netvoří týmy, ale vystupují sami za sebe.


0. Vlastní téma (naprosto odlišné od ostatních), nutno schválit

Pokud máte nápad na model, který nezapadá do žádné z variant (striktně vyžadováno), pak si nechte váš nápad schválit (e-mail, fórum, konzultace) a váš nápad zpracujte. Do tohoto tématu rozhodně nezapadají systémy hromadné obsluhy (SHO).


1. Implementace kombinovaného simulátoru (!!!!)

Ve zvoleném jazyce (C++,Java,Python) naprogramujte diskrétní simulátor s kalendářem událostí, který umožní modelování procesů (jako v SIMLIB). Tento simulátor vytvořte jako knihovnu. Součástí knihovny budou i třídy pro zpracování SHO (fronta, zařízení, sklad, základní statistika). Ověřte vaši knihovnu na příkladě vlastního modelu SHO, kde demonstrujete schopnosti knihovny. Demonstrační model může být triviální (jeden typ procesů, několik linek). Knihovna a princip řízení simulace musí být v dokumentaci důkladně popsány.

3. Implementace knihovny pro generování pseudonáhodných čísel (zrušit nebo modifikovat)

generování, testování

4. Implementace spojitého simulátoru

Ve zvoleném jazyce (C++,Java,Python) naprogramujte spojitý simulátor na úrovni knihovny. Numerickou integraci v simulátoru zajistěte minimálně Eulerovou metodou, Runge-Kutta metodou a zvolenou vícekrokovou metodou. Funkčnost knihovny prezentujte na jednoduchém příkladě spojitého modelu. Uživatel knihovny musí mít možnost specifikovat požadovaný integrační krok a metodu integrace. V dokumentaci popište architekturu knihovny a demonstrujte výsledky experimentů s demonstračním modelem.


5. Model analogového filtru (včetně specifikace filtru)

Konkretizace

9. Model ve vybraném simulačním jazyce

Zvolte si simulačná jazyk (např. Simula 67 – existuje pod názvem "cim"). Prostudujte způsob jeho použití v diskrétním či spojitém modelování. Navrhněte jednoduchý model demonstrující vlastnosti zvoleného jazyka. V dokumentaci popište důkladně váš model – cílem je předvést, že jste pochopili zvolený simulační jazyk.


10. Modelování číslicových obvodů

Vytvořte simulátor číslicových obvodů, který bude znát několik základních součástek (NAND, NOR, AND, NOT, OR) a bude programovatelný formou NETLIStu (popis propojení součástek). Ukažte činnost simulátoru na příkladech (kombinační logika, klopné obvody, ...). Předpokladem je různé časové zpoždění na různých typech bloků.
Výsledkem tedy bude program, který na vstup dostane strukturu obvodu (vámi navržený netlist), provede simulaci a na výstup vystiskne časový průběh všech (nebo sledovaných) portů (vstupních/výstupních) v obvodu. Součástí zadání je i navržení vstupního a výstupního formátu. Ať bude váš zvolený formát jakýkoliv, uživatel musí mít možnost sledovat průběh signálů v obvodu grafickou formou (aplikace má GUI nebo využije nějaký vizualizér – např. GNUplot). Není stanovena podoba aplikace, ani její způsob činnosti. Aplikace-simulátor musí korektně na logické úrovni simulovat (tzn. v úrovních 1,O,X) veškeré obvody z elementárních hradel.
Lze využít SIMLIB/C++ nebo libovolný z povolených programovacích jazyků.



12. SHO: ukázka s několika různými procesy

Zvolte si problematiku, ve které vystupují alespoň dva různé procesy, kde každý má svou vlastní aktivitu a v některých situacích se oba procesy synchronizují (např. při předání něčeho). Vytvořte diskrétní model (SIMLIB). Simulačně prověřte chování systému v různých situacích.


13. SHO: výrobní podnik

Zvolte příklad výrobního podniku (ideálně reálného) a vytvořte jeho model. Model (v SIMLIB) musí realisticky vystihovat proces výroby, příchody požadavků do výroby a distribuci výrobků mimo podnik.


15. Vlastní příklad diskrétního systému (téma musí být schváleno opravujícím)

Máte nápad na model diskrétního systému. Tématiku nutno schválit opravujícím.

16. Vlastní příklad spojitého systému (téma musí být schváleno opravujícím)

Máte nápad na model spojitého systému. Tématiku nutno schválit opravujícím.

17. Simulátor černobílých stochastických Petriho sítí

Vytvořte knihovnu, která umožní simulovat modely zapsané ve formě černobílých stochastických Petriho sítí (tzn. v základu P/T Petriho sítě s rozšířením o priroty přechodů, pravděpodobnosti přechodů a časování přechodů – tzn. jak jsou používány v IMS). Knihovnu testujte na několika příkladech demonstrujících důležité konstrukce (priotity, pravděpodobnosti, časování). Zadávání modelů není nutno řešit specializovaným jazykem, ale například vytvářením nějakých struktur v programu.